Rotačná a elektronická číselnica 2
Rotačná číselnica sa skladá z pružiny (na obr. 48 nie je zakreslená) naťahovanej kotúčom číselnice až po prstovú zarážku Pz. Rovnomernosť spätného chodu po uvoľnení zabezpečuje odstredivý regulátor Or. Ozubené prevody otáčajú vačkou kontaktov čr a čz a vačkou kontaktu či, ktorá sa po ukončení chodu číselnice zaistí zarážkou Z.
Jednotlivé kontakty, ktorých spínací diagram je znázornený na obr. 48 b) plnia nasledovné funkcie:
Kontakt či prerušuje napájací prúd a vytvára sériový kód. Počet rozopnutých stavov je o dve rozopnutia väčší ako zvolená číslica, posledné dve prerušenia sa však skratujú paralelne pripojeným kontaktom čr. Takto sa dosiahne predĺženie medzery medzi dvoma sériami na dodržanie podmienky synchrónnosti.
Kontakt čz skratuje počas voľby hovorovú časť TP, a tým vylúči rušenie a zväčšuje napájací prúd pri voľbe.
Tlačidlová číselnica
Modernejším riešením je tlačidlová číselnica používaná na generovanie signalizačných impulzov pre zostavenie spojenia pri frekvenčnej (tónovej) voľbe.
Úlohou tlačidlovej čiselnice bolo zrýchlenie voľby. Z viacerých princípov realizácie voľby tlačidlovou číselnicou sa v praxi presadila frekvenčná voľba. Rozmiestnenie tlačidiel a zodpovedajúce dvojice frekvencií podľa normy CCITT Q.23 sú na obr. 49 (nasledujúca stránka).
Prídavné tlačidlá možno použiť na rôzne účely, napr. na ukladanie a vyberanie čísel z pamäte, skratovanie mikrotelefónu – mute. Spolu so vznikom IO vznikali aj zákaznícke IO pre obvody tlačidlovej číselnice. V Československu to bol IO MHB 5085.