Nové koncepcie TP
Nové princípy telefónnych prístrojov
Pre súčasné TP je charakteristické použitie moderných zákazníckych IO. Zväčšuje sa komfort používania TP. Rotačnú číselnicu úplne nahradila tlačidlová číselnica. Integráciu pamäťových prvkov dokazuje funkcia opakovanej voľby naposledy volaného telefónneho čísla. Okrem možnosti opakovať posledné volané číslo disponujú komfortnejšie prístroje predvoľbou pre rýchlu voľbu väčšieho počtu účastníckych čísel.
Spolu s vývojom PSTN (verejne analógovej telekomunikačnej siete) k sieti ISDN (digitálnej sieti integrujúcej telekomunikačné služby) sa rozširujú aj možnosti koncových zariadení. Z množstva služieb spomeniem aspoň službu indikácie čísla volajúceho účastníka. Pre zobrazenie čísla volajúceho účastníka musí byť TP schopný prijímať signalizáciu prichádzajúcu od sieťových systémov a okrem iného musí byť vybavený obvodom indikujúcim telefónne číslo (LCD disp.).
Moderný TP musí byť schopný plniť funkcie klasického analógového TP teda sprostredkovávať hlasové služby. Je však súčasne schopný poskytovať službu prenosu dát (internetové služby, služby siete X.25 alebo Frame relay). Integrácia množstva služieb je možná v sieti ISDN v súčinnosti s ISDN kompatibilným telefónnym prístrojom.
Hoci sa sieti ISDN nebudeme venovať bližšie je vhodné spomenúť hlavné koncepčné prvky (teda to čo má plniť):
– základ tvorí digitálna telefónna sieť, t.j. sieť, v ktorej sú hovorové kanály
realizované ako digitálne, s prenosovou rýchlosťou 64 kbit / s
– spojenie medzi terminálmi (telefónnymi prístrojmi) je celé digitálne
– jeden užívateľ môže byť pripojený na ISDN ústredňu cez základný ISDN prístup, ktorý mu ponúka dva B kanály po 64 kbit / s a jeden D kanál s prenosovou rýchlosťou 16 kbit / s (konfigurácia 2B + D). B kanály sú využité pre prenos užitočnej informácie a D kanál pre prenos signalizačných informácií, ako aj pre prenos paketizovaných dát.
– každý účastník by mal mať len jedno volacie číslo nezávislé od počtu pripojených terminálov na jedno prípojné vedenie
– v ISDN je definované medzi užívateľom a sieťou rozhranie UNI (User network interface), ktoré umožňuje pripojiť na sieť rôzne terminály, pre ktoré sú presne definované užívateľské procedúry pre vybudovanie a rozpad spojenia.
– rôzne terminály je možné u jedného užívateľa zapojiť vo forme zbernicovej alebo hviezdicovej (alebo kombinovane)