Analógové modulácie AM,FM,PM 4
2) Frekvenčná modulácia – FM a Fázová modulácia – PM – Frekvenčná a fázová modulácia je oproti amplitúdovej modulácii mladšia avšak z niektorých hľadísk podstatne výhodnejšia. Aj fázová aj frekvenčná modulácia patrí do jednej skupiny tzv. uhlových alebo exponenciálnych modulácií, lebo u nich je modulačným signálom ovplyvňovaná okamžitá fáza nosnej vlny.
Oproti amplitúdovej modulácii zostáva amplitúda nosnej vlny konštantná. Vzhľadom k vzájomnej príbuznosti modulácií si najskôr popíšeme príbuzné vlastnosti a vznik modulovaného signálu a až nakoniec Vám popíšem rozdielnosti.
Podstata uhlových modulácií FM a PM
Signál s ľubovoľnou uhlovou moduláciou (FM alebo PM) je možné vyjadriť vzťahom
um(t) = Uc cos[Θi(t)] (1)
kde Θi(t) je okamžitá fáza (fázový uhol) modulovanej nosnej vlny;
Uc konštantná amplitúda nosnej vlny.
Ak by sme nosnú vlnu nemodulovali bude jej okamžitá fáza daná vzťahom
Θi(t) = 2πfct + Θc (2)
Pričom v čase t = 0 má okamžitá fáza počiatočnú hodnotu Θc a ďalej s časom lineárne narastá.
Pomocou okamžitej fáze je možné vyjadriť tzv. okamžitú uhlovú frekvenciu ωi(t), respektíve okamžitú frekvenciu fi(t) modulovanej nosnej vlny. Okamžitá uhlová frekvencia je definovaná vzťahom
a teda uhlová frekvencia je deriváciou okamžitej fáze. Zmeny okamžitej fázy Θi(t) v závislosti na modulačnom signále sa môžu uskutočňovať dvoma spôsobmi.
Podľa spôsobu ovplyvňovania okamžitej fáze nosného signálu rozdeľujeme uhlové modulácie na:
1) Frekvenčná modulácia FM (obr. 56 c)– je variantom uhlovej modulácie, pri ktorom sa okamžitá frekvencia fi(t) modulovaného signálu rovná súčtu kosínusového signálu fc nemodulovanej nosnej vlny a časovo premennej zložky (frekvenčnej odchýlky), priamo úmernej modulačnému napätiu m(t), teda
fi(t) = fc + kFMm(t) (4)
kde konštanta kFM je frekvenčná citlivosť modulátora FM (konštanta frekvenčnej odchýlky), vyjadrená v jednotkách [Hz / V].