Sekundárne parametre 4
Telegrafné rovnice oznamovacieho vedenia
Ak by ste aplikovali na základe odpozorovaných fyzikálnych zákonitostí matematické poznatky mohli by ste sformulovať telegrafné rovnice oznamovacieho vedenia. Môžem Vám však s dostatočnou istotou povedať, že Vaše súčasné poznatky z matematiky a fyziky sú zatiaľ nepostačujúce.
Nebudeme sa zaoberať odvodením, ale skôr vám naznačím ich význam pre prax.
Telegrafné rovnice – umožňujú vyjadriť veličiny na výstupe vedenia ak poznáme vstupné veličiny a sekundárne parametre (vlnovú impedanciu a vlnovú mieru prenosu). Tento poznatok možno využiť pri návrhu vedenia. Napríklad požadujeme určitú úroveň signálu na výstupe vedenia a známa je aj geometria (mechanické prevedenie) vedenia použitím telegrafných rovníc vypočítame potrebnú hodnotu signálu na vstupe.
Matematická formulácia telegrafných rovníc:
Telegrafné rovnice možno upraviť aj na tvar . Známa je hodnota prúdu a napätia na vstupe vedenia a výpočtom určíme akú výstupnú úroveň signálu môžeme očakávať.
Špeciálne prípady oznamovacích vedení
Vlastnosti oznamovacieho vedenia vplývajú na prenášaný signál. Prenášaný signál môže byť jednosmerný signál, alebo striedavý elektrický signál. Kategóriu striedavých signálov možno rozdeliť na NF signály (telefónne hovorové signály 300 až 3400 HZ) a VF signály. Takéto rozdelenie je značne zjednodušené na koľko v technickej praxi sa používa rozdelenie signálov na väčšie množstvo pásiem. Rozdelenie na NF a VF signály nám bude zatiaľ postačovať.
Podľa prenášaných signálov možno rozdeliť oznamovacie vedenia na:
a) jednosmerné (telegrafné) vedenia
b) vysokofrekvenčné („ideálne“, „bezstratové“) vedenia
c) telefónne vedenia