Štruktúra mobilných systémov 3
Z hľadiska časového priebehu signálu môžeme hovoriť o dvoch odlišných vplyvoch mobilného kanála na šírenie signálov (obr. 77).
2a) viaccestné šírenie signálov – je spôsobené existenciou množstva ciest po ktorých sa signál dostáva do miesta príjmu, čo sa prejavuje ako časové roztiahnutie signálu (jeho disperzia). Časová disperzia sa prejavuje v časovej oblasti a vo frekvenčnej oblasti sa prejavuje ako koherentná šírka pásma. Koherentná šírka pásma je taká šírka pásma v ktorej sú jednotlivé frekvenčné zložky prenosovým kanálom rovnako ovplyvnené. Frekvencie signálu nachádzajúce sa mimo koherentnej šírky pásma sú ovplyvnené kanálom iným spôsobom.
2b) dopplerovo rozšírenie signálu – k tomuto javu dochádza ak sa mobilná stanica vzhľadom k vysielaču (základňovej stanici pohybuje). Dopplerovo rozšírenie vzniká vo frekvenčnej oblasti a týka sa vzájomného pohybu vysielača a prijímača.
Výsledkom Dopplerovho rozšírenia vo frekvenčnej oblasti je vznik parazitnej frekvenčnej modulácie, pričom napr. zmena frekvencie nosného signálu dosahuje pri hodnote f = 900 MHz a rýchlosti mobilnej stanice 60 km / h hodnotu 50 HZ, čo už pôsobí problémy pri prijme signálu. Ak je však šírka frekvenčného pásma signálu oveľa väčšia ako Dopplerovo rozšírenie, je jeho vplyv v prijímači zanedbateľný.
Prevrátenou hodnotou Dopplerovho rozšírenia je koherentný čas kanálu. Teda ak dva signály prichádzajú s časovým odstupom menším ako je koherentný čas kanálu budú oba signály ovplyvnené rovnakým spôsobom. V opačnom prípade ak bude časový odstup signálov väčší ako koherentný čas signálu budú signály ovplyvnené rôznym spôsobom.
Obr. 76 Viaccestné šírenie signálov