Personálne komunikačné siete 3

Mobilné rádiové siete môžeme rozdeliť na :

1.      Simplexné siete – komunikácia je možná len v jednom smere. Príkladom takýchto sietí sú vyhľadávacie siete, v ktorých účastník správu len prijíma.

2.      Poloduplexné siete – umožňujú obojsmernú komunikáciu, ale používajú zhodný rádiový kanál pre príjem aj vysielanie, čo znamená, že v danom okamihu môže účastník buď hovoriť, alebo prijímať správu.

3.      Duplexné siete – umožňujú súčasné vysielanie a príjem informácie pomocou dvoch samostatných kanálov. Príkladom týchto sietí sú bunkové rádiotelefónne siete (GSM), alebo bezšnúrové telefóny (DECT).

Na zabezpečenie súčasného príjmu a vysielania sa používajú dve metódy:

1.            Duplex s frekvenčným delením (FDD – Frequency Division Duplexing) – používajú sa dva samostatné rádiové kanály (jeden na príjem a druhý na vysielanie). V základňovej stanici sú použité oddelené prijímacie a vysielacie antény, zatiaľ čo v mobilnej stanici len jedna samostatná anténa. Na súčasné vysielanie a príjem z mobilnej stanice slúži zariadenie nazývané duplexor.

2.            Duplex s časovým delením (TDD – Time Division Duplexing) – je založený na skutočnosti, že ak prenosová rýchlosť v kanáli je oveľa väčšia, ako dátová rýchlosť koncového účastníka, je možné vysielať informáciu v kanáli vo forme krátkych zhlukov (bursts), pričom je možné využiť jediný rádiový kanál na príjem aj vysielanie.

Najskôr sa budeme venovať bunkovým rádiotelefónnym sieťam, kde sa budeme zaoberať štandardom GSM. Keď si osvojíte základné princípy spojené s rozdelením rádiových zdrojov a ich menežmentom prejdeme k popisu ďalších mobilných sietí.

Predošlá stránka |

Comments are closed.