Elektronické prvky 3
Rozšírenie elektronických prvkov telekomunikačnej technike bolo určené najmä ekonomickými meradlami (cena). K masovejšiemu rozšíreniu preto dochádza v 60. rokoch 20. storočia spolu s rozvojom výpočtovej techniky. Začínajú sa objavovať prvé integrované obvody. Integrované obvody určené špeciálne pre telekomunikačnú techniku umožňovali zoskupiť do jedného celku celý segment spínacej matice. Takéto obvody boli vyrábané aj v Československu. Príkladom môže byť obvod MHB 8804, ktorého vnútorná bloková konštrukcia je uvedená na obr. 16 c) na predchádzajúcej stránke.
Obvod MHB 8804 obsahoval spínaciu maticu 8×4 vyrobenú technológiou CMOS. Okrem spínacej matice sa na čipe nachádzala riadiaca časť (operačná pamäť RAM 4×8 bitov), dekodér a meniče logickej úrovne. Z ďalších medzných parametrov za zmienku stojí spotreba obvodu 1μW, odpor v zopnutom stave 50 Ω, maximálna frekvencia analógového signálu 40 MHz a odpor v rozopnutom stave 109. Obvod sa zapuzdroval do puzdra DIL 24.
Okrem elektronických spínacích prvkov spínajúcich elektronické signály pribudli aj optické spínacie prvky prepájajúce optické signály. Najskôr si naznačíme činnosť optických spínacích prvkov. Nasledovať bude jednoduchý popis štruktúry optických sietí a nakoniec sa v práve preberanej kapitole venovanej elektronickým prvkom budeme zaoberať konkrétnymi elektrooptickými prvkami (regenerátor optického signálu, optický zosilňovač, zdroje koherentného žiarenia – lasery, optické multiplexory).
Optické prvky
Spolu so zavádzaním optických káblov (problematike optických káblov sa budeme venovať v kapitolách o oznamovacích vedeniach) a rozvojom optoelektroniky v telekomunikačných sieťach sa začínajú do praxe presadzovať optické spínacie prvky.
Predtým ako sa budeme zoberať konkrétnymi prvkami v optických sieťach uvedieme si dva princípy spínacieho procesu s optickými prvkami.
a) Mechanické (ovládanie) spínanie optického signálu – sa uskutočňuje tak, že príslušný hranol v priesečníku vstupnej a výstupnej šošovky sa bistabilným magnetom vhodne nasmeruje (Obr. 17 a))
b) Elektronické (ovládanie) spínanie optického signálu – sa uskutočňuje tak, že svetelný lúč prechádzajúci optickou sústavou sa pôsobením elektrického poľa odkloní (Obr. 17 b))
Elektronické ovládanie je rýchlejšie, spoľahlivejšie, spínacie matice sú v porovnaní s maticami s mechanickým ovládaním menšie. V súčasnosti sú preto v popredí záujmu výlučne elektrooptické spínacie prvky.
Systémy s optickými spínacími prvkami nachádzajú svoje uplatnenie najmä v takzvaných chrbticových sieťach telekomunikačných, alebo aj rádiokomunikačných operátorov.