Elektronické prvky 10
2) Optický regenerátor – je elektrooptické zariadenie používané pre úpravu signálu na prenosovej ceste.
Optické regenerátory možno rozdeliť podľa stupňa regenerácie (obnovenia, zotavenia) na: 1R, 2R a 3R.
1R znamená regeneráciu amplitúdy (reamplifying), takúto úpravu umožňuje optický zosilňovač, ktorého princíp si rozoberieme ďalej. 2R je 1R plus znovuvytvorenie pôvodného tvaru signálu (reshaping). 3R je 2R plus znovuobnovenie časového taktu (retiming).
2R sa používa na potlačenie šumu a vytvorenie pôvodného tvaru signálu. 3R regenerátor je najdôležitejším regenerátorom a jeho úlohou je okrem úloh 2R uskutočniť aj regeneráciu signálového Jitteru (fázového nepokoja signálu), ktorý 2R regenerátor neodstráni.
Poznámka: Laser – je zdrojom koherentného (obsahujúceho len jednu vlnovú dĺžku) žiarenia používaného ako optická nosná vlna v optických sieťach. Na obr. 23 je naznačené spektrum signálu lasera a nekoherentného zdroja (odporová žiarovka v lampáši) pričom je zobrazené aj typické správanie týchto svetelných zdrojov.
Obr. 23 Optické zdroje
Dôležitým stavebným prvkom 1R regenerátora je optický zosilňovač. Možno ste sa už stretli so zosilňovačom elektrického signálu. Tentoraz si popíšeme princíp zosilňovania optického signálu prenášaného optickým vláknom.
Konštrukčné usporiadanie optického zosilňovača je závislé od vlnovej dĺžky zosilňovaného signálu. Optický signál máva vlnovú dĺžku 1550, 1310 alebo 810 nm. Nasledovné hodnoty vlnových dĺžok sú používané, pretože zabezpečujú minimálne tlmenia prenášaného signálu (tzv. prenosové okná, bližšie si ich popíšeme v kapitole venovanej optickým vláknam).
Okrem zosilnenia zabezpečuje optický zosilňovač nasledovné funkcie:
– dozeranie na vstupný a výstupný výkon,
– dozeranie na výkon a teplotu čerpacieho lasera (dodáva energiu do vlákna)
– automatické odpojenie čerpacieho lasera pri prerušení vlákien