Štruktúra systému GSM 3
V sieti GSM sú štandardizované tri dôležité rozhrania:
1. Rozhranie A – medzi BSS a MSC je definované pre tok 2 Mb/s, pričom z celkového počtu 32 kanálov (po 64 kb/s) sa obyčajne jeden používa pre prenos signalizácie špecifickej pre mobilnú sieť a ďalší pre zabezpečenie synchronizácie.
2. Rozhranie Abis – využíva kanál 64 kb/s a umožňuje multiplexovanie kanálov s prenosovou rýchlosťou 16 kb/s.
3. Rozhranie Um – rádiové rozhranie. Jeho popisu bude venovaná samostatná časť.
Charakteristika rádiovej ústredne:
Rádiová ústredňa MSC je modifikovanou ISDN ústredňou ktorá je prostredníctvom A rozhrania prepojená so základňovými stanicami ZS. Ústredňa zabezpečuje výstavbu spojenia a dohľad nad vytvoreným telefónnym spojením. Vykonáva predovšetkým funkcie:
· Procedúry súvisiace s prepojením na iné siete, napríklad verejnú pevnú sieť PSTN, ISDN atď. Prepojenie na iné siete sa uskutočňuje pomocou tzv. IWF funkcií (Interworking Function).
· Procedúry súvisiace s manažmentom mobility MS, napr. volanie MS pri prechádzajúcich volaniach, spracovanie databáz VLR, HLR a EIR a riadenie procedúr pri prepnutí hovoru HO (Handover).
· Prístup do siete GSM je možný cez komunikačný uzol GMSC (Gateway MSC) – brána pre prepojenie sietí s inou architektúrou z hľadiska komunikácie aj fyzickej architektúry.
Popis databáz v systéme GSM:
1. Databáza HLR – register (databáza) domácich účastníkov – v tejto databáze sú uložené základné údaje potrebné na riadenie a podporu mobility MS (mobilných staníc). V databáze HLR sú zaznamenané najmä tieto údaje:
· Volacie číslo MS (MS ISDN)
· Kategória účastníka
· Prístup k doplnkovým službám
· Použitie hesla
· Rozsah dovolených lokalizačných oblastí
· Tarifikačná trieda
· Záznam o tarifikácii
· Adresa aktuálnej databázy VLR (kde sa MS momentálne nachádza)