FDMA/TDMA 3
Dômyselnosť návrhu systému si môžete všimnúť aj vo voľbe frekvencií pre vzostupný a zostupný smer. Tlmenie rádiového signálu rastie s frekvenciou signálu. Z tohto dôvodu sa pre zostupný smer (od ZS do MS) používa pásmo 935 až 960 MHz a teda aj výkon základňovej stanice je väčší. Naopak pre vzostupný smer (MS do ZS) je použité pásmo 890 až 915 MHz kde je tlmenie o niečo nižšie a teda aj vysielací výkon mobilnej stanice môže byť menší.
Každý rádiový kanál je duplexný (jeden pre komunikáciu v jednom a druhý pre komunikáciu v druhom smere) a jeho šírka je 200 kHz. Použitie digitálnej techniky a najmä nasadenie kompresných metód umožňuje skrátiť dobu komunikácie na kratšie časové intervaly. Takáto časová úspora doby prenosu by bola stratená, ak by bol použitý len frekvenčný duplex. Riešením je použitie časového duplexu, čo vlastne znamená rozdelenie jedného rádiového kanálu na 8 časových okien po 0,577 mS. V každom z časových okien môže viesť komunikáciu na tom istom 200 kHz širokom rádiovom kanály iná mobilná stanica.
Na obr. 89 si môžete všimnúť, že príslušné časové okno kanálu pre zostupný a vzostupný smer nie sú vzájomne priradené. Ak by sa totiž časové okná vyskytovali pod sebou teda v totožnom časovom okamihu, musela by aj MS súčasne vysielať aj prijímať. Konštrukcia MS sa zjednoduší ak posunieme čas vysielania aj prijímania. V systéme GSM je tento posun 3 časové okná trvajúce 0,577 mS (1,73 mS).
Ak si položíte otázku, ako je možné že si nevšimneme toto striedavé prepínanie MS z vysielania na príjem odpoveďou je, že je využitá jedna z vlastností ľudského sluchu. Sluchom nedokážeme postrehnúť veľmi krátke časové výpadky. Podobnými vlastnosťami ľudského sluchu, ktoré nazývame fyziológiou sluchu sa zoberá vedný odbor akustika.
Pre Vás bude postačujúce ak si zapamätáte, že niektoré nedokonalosti našich zmyslov napomáhajú technikom výrazne zjednodušiť technické zariadenie. Napríklad základom televíznej techniky je časová zotrvačnosť videnia ktorá umožňuje nahradiť plynulý tok obrazovej informácie sekvenciou 25 obrazových snímok a tak obmedziť veľkosť dátového toku. Samozrejme v TV technike aj v akustike existuje ešte ďalšie množstvo vnemových procesov o ktorých sa dozviete ak sa rozhodnete bližšie venovať napríklad rádiokomunikačnej technike, ktorá úzko súvisí s TV technikou, rádiotechnikou … .