Bunková sieť 5
Základné princípy bunkovej architektúry:
Bunková architektúra je založená na štyroch základných princípoch:
1. Použitie vysielačov s malým výkonom – vedci z Bellových laboratórií si uvedomili, že ak budú použité vysielače s relatívne nízkym výkonom budú sa rádiové signály šíriť len na krátke vzdialenosti. Rovnaké frekvenčné kanály bude možné opakovane použiť v blízkych oblastiach.
Kľúčovým rysom bunkových sietí je: rozdelenie oblasti do veľkého počtu malých buniek, z ktorých každá je obsluhovaná vysielačom s nízkym výkonom, pričom rádiové kanály sú opakovane využité.
Preto aby nedochádzalo k rušeniu signálom zo susedných kanálov je potrebné vhodne rozmiestniť oblasti v ktorých sú mobilným staniciam pridelené rovnaké rádiové kanály.
V súvislosti rozmiestnením rádiových buniek sú dôležité nasledovné pojmi: zväzok kanálov (cluster) – je počet buniek K, ktoré spoločne používajú kompletnú sadu všetkých pridelených kanálov, koeficient opakovania kanálov – 1/K je počet kanálov, ktoré sú pridelené tej ktorej rádiovej bunke patriacej do kanálového zväzku, kapacita siete –
C = M.k.K. Kde M – je počet umiestnení zväzku tvoreného K bunkami v rádiovej sieti ak k je počet rádiových kanálov pridelených jednej bunke.
Činiteľ K sa nazýva aj veľkosť zväzku a v praxi nadobúda hodnotu 4, 7, alebo 12. Príklad rozmiestnenia buniek v závislosti od činiteľa K t.j. zväzku kanálov, alebo aj veľkosti zväzku je na obr. 85.
Obr. 85 Modely opakovania rádiových kanálov
2. Opakované využitie rádiových kanálov – táto problematika bola popísaná v bode jedna, nakoľko jej popis nie je možné oddeliť od prvého bunkového princípu. Dôsledkom zníženia vysielacieho výkonu je možnosť opakovane použiť pridelené rádiové kanály. Tento krát ale bez rizika vzniku interferencie ako to bolo u jednobunkových alebo simplexných sietí.