Vyhľadávanie v databázach

Webové vyhľadávače


Webové vyhľadávače pracujú trochu inak. Používajú tzv. „robot“ aplikácie, ktoré automaticky prehľadávajú Internet, navštevujú webové stránky a ukladajú dáta o ich obsahu, ktoré sa potom zhromažďujú do obrovského indexu.

Rovnaké vyhľadávacie techniky sú použité vo „Free textových“ databázach. Hľadaním viacerých slov sa zužuje vyhľadávanie, zatiaľ čo hľadaním jedného slova sa vyhľadávanie rozširuje. Mnohé vyhľadávače používajú AND a OR.

Niektoré vyhľadávače majú sofistikovanejší spôsob zužovania vyhľadávania, aby užívateľ skutočne našiel to, čo chce. Existujú vyhľadávače, ktoré sa zameriavajú na určitý typ stránok, napríklad www.mirago.co.uk , ktorá sa špecializuje na európske národy a regióny. Niektoré vyhľadávače (napr. www.yahoo.co.uk) zoskupujú indexy do predmetov a tém v podobe priečinku, takže užívateľ si môže zvoliť svoje vlastné zameranie. Ešte iný typ - napríklad Ask Jeeves – poskytuje užívateľovi možnosť rozšíriť alebo zúžiť vyhľadávanie tým, že mu ponúkne návrhy po počiatočnom hľadaní. Google, najpopulárnejší vyhľadávač, umiestňuje svoje návrhy nahor podľa toho, koľkokrát bola stránka navštívená z iných miest.

Presnosť webových stránok


Je dôležité mať na pamäti, že webové stránky by mali byť posudzované ako elektronické magazíny, ktoré môžu byť presné, ale tiež veľmi nepresné. Niektoré časopisy a knihy sú dôveryhodnejšie ako tie ostatné. To isté platí aj pre webové stránky.

Existujú spôsoby ako možno posudzovať či sú stránky presné a spoľahlivé podľa webovej adresy alebo organizácie, ktorá vlastní stránku. Avšak ktokoľvek môže vytvoriť webové stránky a publikovať ich na webe, takže je nutné sa rozhodnúť rovnako ako sa rozhodujeme či je kniha dobrá alebo nie.



Strana: 1 | 2 | 3

(c) Lucia Húšťavová 2008-2009